Site Demo İçin Hazırlanmıştır.

Ortodonti (Diş Teli Uygulamaları)

Ortodonti, ortho (düzgün) ve dontos (diş) kelimelerinin birleşiminden oluşan Yunanca bir kelimedir. Kelimenin anlamından da anlaşılacağı üzere ortodonti; çene ile ilişkisi doğru olmayan ve/veya çapraşık dişlerin düzeltilmesidir. Çocuk ya da yetişkin olsun her birey düzgün dişlere sahip olmak ister. Gülümseme sırasında oluşacak estetik görüntünün yanı sıra eklem bozukluklarının giderilmesi, etkili çiğneme fonksiyonu  ve dişlerin temizlenebilirliğinin arttırılması açısından da dişlerin çene kemiği üzerinde düzgün sıralanması önemlidir.

Küçük yaşlarda başlayan tırnak yeme, parmak emme gibi zararlı alışkanlıklar ya da infantil yutkunma (aktif dil) nedeniyle erken dönemde oluşan dişsel anomaliler, iskeletsel problemlere dönüşmeden çeşitli apareylerle (örn: dil paravanı) giderilebilmektedir. Bunun yanında genetik geçişle anne ve babadan alınan diş-çene  büyüklüklerinin uyumsuzluğu yine “diş teli tedavisi” olarak da bilinen ortodontik tedavilerle düzeltilebilmektedir.

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda ilk ortodontik muayene 7 yaşlarında yapılmalıdır.Erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerleri altındaki daimi diş sürene kadar sabit ya da hareketli yer tutucular ile korunmalıdır. Ayrıca çeneleri ilgilendiren iskeletsel problemler bu yaşlarda tespit edilir ve gerekli tedavilere geç kalınmadan başlanır.Uzun süre biberon ve emzik kullanımı, parmak emme gibi alışkanlıkların oluşturduğu bozuklukların tedavisi de bu yaşlarda alışkanlık kırıcı apareyler ile yapılır.

Erişkinlerde Ortodonti

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. Ancak erişkinlerde çene kemikleri büyümelerini tamamlamış oldukları için, dişler kemiklerin izin verdikleri şekilde düzeltilebilir.Erişkin hastalar için, baketlerin (diş tellerinin) daha olay kabul edilmesini sağlayan estetik/porselen braket seçenekleri mevcuttur. Görünmeyen diş teli olarak adlandırılan braketlerin dişlerin iç yüzeyine yapıştırıldığı lingual teknik, şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi diğer tedavi seçenekleridir.

Şeffaf Plak

Dişlerindeki çapraşıklıklardan rahatsız olan ancak diş teli tedavisi istemeyen hastalar invisalign yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Şeffaf plaklar sayesinde tedavinin dışarıdan görünmesi mümkün olmamaktadır. Geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısız bir süreçten oluşmaktadır. Plaklar yemek yerken veya bir şey içerken rahatlıkla çıkartılabilmektedir. Plakların yapısı yumuşak olduğundan diş ve diş etlerine hasar verme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Ortognatik cerrahi

Çenelere ilişkin şekil bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Çeneler birbirleriyle veya dişler çenelerle uyumlu olmadığında ihtiyaç duyulabilen bir tekniktir. Bu tedavide Ortodontist ve Cerrah birlikte çalışırlar. Dişler ortodontik olarak düzeltilir ve sonrasında çeneler cerrahi olarak yeniden konumlandırılır. Bu işlemler, sadece yüz görünümünü geliştirmekle kalmayıp, ayrıca dişlerin birbiriyle uyumunu ve düzgün fonksiyon görmesini de sağlar. Bu şekilde hasta daha rahat çiğneyebilir ve konuşabilir.

Diş Sağlığınız İçin : Arayın +90 506 362 81 09 Yada Whatsapp'tan Yazın